Gazeta Odria nr.71

MIRSEVINI  NË GAZETËN "ODRIA" Fotoalbum  Gazeta "ODRIA" NR.57   Gazeta "ODRIA" NË INTERNET  Gazeta "ODRIA" NR.59-69 Blog Gazeta Odria nr.71 71rustemShokėt Rustem Peēi dhe Odhise Porodini nderohen nga Kėshili i Qarkut

Ditėn e shtunė me 21 nėntor 2014 nė hollin e Teatrit tė Gjirokastrės u zhvillua njė ceremoni e bukur mbresėlėnėse pėr dhėnien e titullit: "Krenaria e Qarkut tė Gjirokastrės" shokut Rustem Peēi Kryetar i Komitetit Kombėtar tė Veteranėve tė LANĒ dhe shokut Odhise Porodini Sekretar i Pėrgjithshėm i kėtij komiteti. Merrnin pjesė nė kėtė ceremoni Kryetari i Kėshillit tė Qarkut tė Gjirokastrės z. Sulo Muēobegaj, Keyebashkliaku z.Flamur Bime, Prefektja e Gjirkokastrės znj. Zamira Rami, Sekretari i Kėshillit Kryebashkut tė Gjirokastrės, z. Belul Hila, Kryebashkiaku i Tepelenės z.Tėrmet Peēi, Zėvendskryetari i Komtetit Kombėtar Asllan Gropasi, kryetari dhe sekretari i Komitetit tė Veteranėve tė Gjirokastrės, respektivisht Shkėlqim Guēe dhe Engjėll Fino, kryetari i Oranizatės sė Familjeve tė Dėshmorėve pėr Gjirokastrėn Hodo Liēo, veteranė, pasardhės veterani dhe qytetarė tė Gjirokastrės.

"Kėshilli i Qarkut, - tha nė fjalėn e tij Kryetari Sulo Muēobegaj,- nė kuadrin e 70 vjetorit tė ēlirimit tė atdheut nga pushtuesit dhe kolaboracionistėt e tyre, duke vlerėsuar kontributin e veēantė qė kanė dhėnė shokėt Rustem Peēi dhe Odhise Porodini gjatė LANĒ dhe kontributin e madh qė po japin sot nė drejtimin e Organizatės sė Veteranėve, nė mbrojtjen me vendosmėri tė vlerave dhe idealeve tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare, tė historisė sė saj tė lavdishme, transmetimin e tyre tek brezi i ri, me unanimitet tė plotė vendosi qė kėtyre dy hokėve tė dashur e tė respektuar t'u akordojė titullin: "Krenaria e Qarkut tė Gjirokastrės" . Duke marrė titullin e lartė shokėt Rustem Peēi dhe Odhise Porodini falėnderuan nga zemra Kėshillin e Qarkut tė Gjirokastrės pėr nderin qė u bėnė dhe premtuan se sa tė kenė jetė do tė punojnė
me pėrkushtim pėr mbrojtjen e historisė sė lavdishme tė LANĒ, tė vlerave dhe idealeve tė saj, Kėshilli i Qarkut tė Gjirokastrės shtroi njė koktej pėr tė pranishmit qė u shoqėrua me urime dhe foto nga tė pranishmit.

Argjir Vithkuqi