Gazeta Odria nr.71

MIRSEVINI  NË GAZETËN "ODRIA" Fotoalbum  Gazeta "ODRIA" NR.57   Gazeta "ODRIA" NË INTERNET  Gazeta "ODRIA" NR.59-69 Blog Gazeta Odria nr.71 RustemPeci 71navplio BlankStudime, pėrkushtime e mbresa

 

Veterani i LANĒ Prof. Dr. Arqile Andrea, botoi sė fundmi librin: "Studime, pėrkushtime e mbresa". Nė radhėn e botimeve tė shumta qė ka bėrė autori ky libėr i takon numri 71. Prej vitit 1957 qė pėrfshin ky botim, nė veprimtarinė e tij si mjek, nė Spitalin nr.2 Tiranė, krahas detyrave tė shumta, e me pėrgjegjėsi si kirurg, shef klinike, drejtor i spitalit nr.2, pedagog nė Fakultetin e Mjekėsisė e mė pas drejtor i spitalit tė djegieve-plastike, derisa e nxorėn nė pension mė 1993, pushtetarėt e djathtė, duke punuar me ndjenjė tė lartė pėrgjegjėsie pėr misionin e lartė humanitar e atdhetar dhe si njė intelektual progresist, Arqile Andrea, nė punė e sipėr ka hulumtuar 70 studime e botime shkencore nga fusha e mjekėsisė, tė cilat pėrbėjnė njė pasuri tė madhe intelektuale pėr brezat e sotėm dhe tė tjerė qė do tė vinė mė pas.
E njė niveli tė lartė shkencor, ėshtė edhe botimi i fundit i Prof. Dr. Arqile Andrea, i cili mė sė shumti i pėrket fushės sė djegie -plastikės. Nė mėnyrė tė veēante , atij i takon merita e ngritjes me shumė pėrpjekje e vėshtirėsi tė spitalit tė djegieplastikės dhe e vėnies nė funksion tė tij pėr herė tė parė nė vendin tonė.
Fakti qė nga tė shtruarit e shėruar nė kėtė spital, janė kthyer nė jetė shumė njerėz tė djegur rėndė, merita i takon nė radhė tė parė Prof. Dr. Arqile Andreas, si mjek e drejtues i kėtij spitali, ndaj tė cilit ata persona sot e nė vazhdimėsi i shprehin doktorit mirėnjohjen e tyre tė thellė.
Episode tė shumta interesante dhe humane shtjellohen nė kėtė botim.
Ky rezultat me nivel tė lartė shkencor, ėshtė arritur nė sajė tė njė pune hulumtuese, kėmbėngulėse e me pėrgjegjshmėri pėr vite e vite me radhė nga Prof. Dr. Arqile Andrea por edhe gjatė specializimeve qė ai ka kryer nė njė varg vende tė Evropės, me nivel tė lartė shkencor si nė Vjenė, Paris, Romė, por edhe nė Kinėn e largėt.
Pėrvoja shumė e pasur nė fushat qė pėrmendėm mė lartė e Prof. Dr. Arqile Andreas, u ka shėrbyer jo vetėm studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė, ku ai ka dhėnė mėsim, si pedagog pėr vite me radhė, por atė ai e ka shpalosur edhe nė konferenca e kongrese dėrkombėtare, si njė pėrvojė shqiptare.
Kjo galeri studimesh e botimesh, sikurse ėshtė edhe ky libėr i fundit i Prof. Dr. Arqile Andreas , pėrbėn jo vetėm vlera tė veēanta dhe njė fond tė pasur pėr mjekėsinė shqiptare, por nė tė njėjtėn kohė na jep krenari edhe ne, Organizatės sė Veteranėve tė LANĒ , ku doktori nė fjalė ėshtė edhe anėtar i denjė i saj. Me kėtė rast, i urojmė shokut dhe mikut tonė tė dashur Arqile , shėndet e jetė tė gjatė pėr tė na dhėnė edhe botime tė tjera.

 

Odhise Porodini