Gazeta "ODRIA" Nr.70

FAQE E PARE Fotoalbum  Gazeta "ODRIA" NR.57   Gazeta "ODRIA" NË INTERNET  Gazeta "ODRIA" NR.59-69 Blog Gazeta Odria nr.71 ARKIVA Odria70

POETI ARBEN DUKA NDEROHET ME TITULLIN "QYTETAR NDERI" I GJIROKASTRĖS

“Si Mona Liza”, promovimi I librit tė Arben Dukės ėshtė shoqėruar me dhėnien e titullit “Qytetar Nderi i Gjirokastrės”. Njė ceremoni e bukur ėshtė zhvilluar sot nė bar “Sofia” nė Tiranė, me pjesėmarrjen e kėngėtarėve qė kanė kėnduar poezitė e tij nė festivalin e kėngės, si Irma Libohova, Petrit Lulo, Luan Zhegu, Kozma Dushi, etj. Kryetari i Bashkisė Gjirokastėr Flamur Bime, i dorėzoi, titullin “Qytetar Nderi” i Gjirokastrės... I plote

ARBEN DUKA: PENĖ E SHQETĖSUAR, UDHĖRRĖFYES PĖR BREZAT E SOTĖM E TE NESĖRM

Fjala e kryetarit tė Bashkisė Gjirokastėr, z. Flamur Bime.

Sot ėshtė njė dite e veēante nderimi pėr vlerat e diturisė, te mendimit estetik, te artit e te angazhimit artistik, social e shoqėror te njėrit prej personaliteteve me te spikatur tė botes shqiptare, mikut tone Arben Duka. Arben Duka siē e kane cilėsuar me plot te drejte te rinjtė, dhe brezat shqiptar, ėshtė fjala e bukur e kėngės shqiptare. Firmėn e tij mbajnė mijėra tekste kėnge nga me te bukurat e repertorit shqiptar qe prej me shume se 30 vite kėndohen ane e kėnd globit. . I plote

“E DUA GJUHĖN SHQIPE, SI NĖNA DJALIN E VETĖM“
Laboviti Aleko KONDILI (1864 – 1934)

Njerėzit edhe mund tė harrojnė, por historia nuk harron. Ajo i kujton bijtė e saj, heronjtė e saj qė bėjnė historinė. I tillė ka qenė dhe Aleko Kondili, i cili u lind nė Labovė tė Zhapės, nė Gjirokastėr, nė vitin 1864, e cila nė ato vite, ishte kthyer nė njė qytezė tė bukur, dhe shpesh herė me tė drejtė krahasohej me pjesėt mė tė bukura, si fjala vjen, ”Ēerek Stambolli”. Labova u bė fidanishtja e intelektualėve me kulturė tė gjerė dhe koncepte evropiane. I plote

EDHE 100 VJET, KRYETARIT TĖ SHOQATĖS Atdhetare Kulturore “ODRIA”,
Z. THANAS MEKSI - FESTOHET DATĖLINDJA

Biznesmeni labovit Andfrea Dilo mbledh labovitėt
Ishte njė takiminteresant qė organizoi biznesmeni labovitAndrea Dilo nė vilėn etij nė Sauk tė iranės. I plote

FOTO XHAVARRA, PATRIOT, BUJAR E TRIM PA FJALĖ
Tė shkruash pėr familjen e madhe tė Xhavarrajve tė Mėhallės sė Vogėl” tė Labovės sė Zhapės, pėr prindėrit dhe bijtė e saj, ėshtė njė nder dhe privilegj i madh qė nuk mund t’i bėhet kujtdo.

Prandaj shkurtimisht dėshiroj tė sjell nė kujtesėn e njerėzve, realishtė punėn e madhe tė trimit tė heshtur, shoferit tė talentuar Foto Xhavarrės, qė e kanė njohur... I plote

 


ARBEN DUKA, INTELEKTUAL E POET, ME DIMENSIONE KOMBĖTARE. Fjala e hapjes sė ceremonisė nga Kristaq Pilo Meleqi

ARBEN DUKA POET DHE INTELEKTUALI I SHQUAR I KOHĖS TONĖ SI MONA LIZA.

PETRO POGA PERSONALITET I SHQUAR KOMBETAR
Nga avokat Nikolla Tefa.

KĖTO NUK DUHEN HARRUAR

ILLO FOTO DHE PUBLICISTIKA E TIJ BUJQĖSORE